400 000 Eur reikalavimas teisme paveldėjimo byloje atmestas!

Ar atstovauju paveldėjimo ginčuose? Taip, tačiau nežinau kodėl, bet apie juos niekada nerašiau. Gal todėl, kad ten tiek daug „neskanių“ aspektų, nes atstovaujant teismuose tenka matyti visko – nuo skirtingų požiūrių moralės aspektu iki versijos paneigimo, kad mirusysis tikrai palaidotas, artimieji neišlupo jam auksinių dantų ir kt.

Šioje byloje buvo kilęs ginčas dėl to, ar miręs asmuo tikrai galėjo išleisti iki mirties visus savo pinigus. Asmuo sunkiai sirgo, todėl Klientai buvo kaltinami tuo, kad pinigus pasisavino arba juos išleido savo naudai. Taip pat tuo, kad esant sunkioms sąlygoms (liga, amžius, kt.) asmuo priėmė nenaudingus sau sprendimus darant jam psichologinį ir ekonominį spaudimą.

Tokio pobūdžio bylų nagrinėjimą sunkina tai, kad asmuo yra miręs, jo jau neapklausime. Lieka liudytojai, įvairūs tiesioginiai ir netiesioginiai įrodymai. Šioje byloje man pavyko įtikinti teismą, kad asmuo tikrai, vertinant jo gyvenimo būdą iki ligos, po ligos, galėjo tokią pinigų sumą išleisti ir net pavyko atlikti kai kuriuos skaičiavimus kaip tai galėjo būti padaryta. Žinoma, dauguma įrodymų buvo pas trečiuosius asmenis, bet intensyviai dirbant su įrodymų rinkimu galima pasiekti daug.

Medikai, kurie gydo asmenį taip pat tokio pobūdžio bylose taip pat gali teismui liudyti itin vertingos informacijos, tačiau juos apklausti nėra taip paprasta kaip gali atrodyti. Kadangi daug metų dirbu su pacientų sveikatai padarytos žalos atlyginimo bylomis, šios žinios pasitarnauja ir paveldėjimo bylų ginčuose teismuose.

Tokio pobūdžio bylose svarbus įdirbis ne tik paveldėjimo ginčuose, bet ir nekilnojamojo turto, tam tikrais atvejais skyrybų, įmonių valdymo, baudžiamosios teisės (taip, šių irgi neretai prireikia).

Kadangi šios bylos yra emociškai labai sudėtingos, šalis sieja giminystės ar kiti artimi ryšiai, atstovas byloje turi būti tas asmuo, kuris padeda „išjungus“ jas, vadovautis sveiku protu, logika.

Dažniausiai testamento parašymo, pinigų pasisavimo atvejai būna itin gerai apgalvoti, todėl atsekti veiksmų seką, tokio „plano“ spragas, prireikia ne vienos nemiegotos nakties.

Patarimas čia auksinis vienas – jeigu padedate kažkam „leisti“ pinigus arba juos tyliai pasisavinate, tikimybė gauti ieškinį teisme po asmens mirties didelė. Ir čia įrodinėjimo naštos paskirstymas – kas, kaip, kam, už ką, kodėl, ar galėjo, ar tikrai suvokė, reikalauja „teisininko – juvelyro“ žinių.

Byla laimėta ir ieškinys teismo atmestas visoje apimtyje.

RASA VAIČEKAUSKYTĖ
TEISININKĖ