Generalinis direktorius – ar visais atvejais galima jo asmeninė atsakomybė prieš kreditorius?

Ne, ir tai įrodė mano dar viena laimėta byla bankroto procese atmetant 1 500 000 Eur reikalavimą prieš mano Klientą.

Istorijos pradžia siekia dar 2012 metus, kai Kliento vadovaujamai įmonei buvo iškelta bankroto byla. Daug kartų Jums esu kalbėjusi, kad bankrotas yra tik problemų pradžia, ne pabaiga ir būti vadovu yra itin didelė asmeninė atsakomybė, kurią ne visi laiku įvertina tikėdami, kad jeigu bankrotas, tai atsakomybė galima tik įmonei, ne vadovui. Nors priešingai, vadovas atsako už vadovavimo laikotarpį ir prieš jį gali pateikti ieškinį dėl žalos atlyginimo, ginčyti sudarytus sandorius ne tik nemokumo administratorius, bet ir su netiesioginiu ieškiniu pareikalauti asmeninės atsakomybės kreditoriai.

2015 metais Klientas gavo pirmą ieškinį teisme dėl beveik 600 000 Litų dėl žalos atlyginimo (kartu su kitais buvusiais vadovais), taip pat buvo ginčijami įvairūs susitarimai ir sandoriai, po keletos metų bylinėjimosi, pavyko apginti jo interesus, byla buvo laimėta ir ieškinys pilnai atmestas tik mano atstovaujamo atžvilgiu. Tai kartu buvo be galo didelio darbo įvertinimas ir rezultatas.

Neilgai trukus teismą pasiekė naujas ieškinys (ne tapatus) dėl 1 500 000 Eur reikalavimo formuojant reikalavimą ieškiniu dėl žalos atlyginimo, prašoma pripažinti negaliojančiais visuotinio akcininkų susirinkimo sprendimus dėl bendrovės turto vertinimo rezultatų patvirtinimo, įstatinio kapitalo didinimo, dėl papildomos akcijų emisijos išleidimo ir naujai išleistų akcijų paskirstymo akcininkams, reikalaujama pripažinti akcijų pardavimo sandorius negaliojančiais ir keliama daugybė kitų reikalavimų. Pabaiga - ieškinys atmestas prieš Klientą visą apimtimi, byla laimėta, teismai suformavo naujas aktualias praktikas labai svarbiais bankroto procesuose klausimais.

Tarp šių aprašytų procesų dar buvo bandoma įrodyti ir "feniksą", t.y. kad įmonės veikla buvo perkelta į kitą sėkmingai veikiančią bendrovę, gretimai vyko kiti ikiteisminiai procesai, buvo areštuotos sąskaitos bei visas asmeninis Kliento ir žmonos turtas (neveltui sakoma, kad bankrotą lydi skyrybos arba atvirkščiai).

O dabar jau drąsiai apie tai galiu kalbėti, nes PABAIGA. Taškas. Nauji teisiniai procesai jau negalimi net ir pasitelkus didelę teisinę fantaziją.

O Kliento ištarti žodžiai išliks ilgam: "Kai atrodė, kad jau niekas manimi netiki, Jūs patikėjote ir tikėjimą jaučiau visus 8 teisminių procesų metus, nei karto nesudvejojau Jūsų profesionalumu".

Bylose, kurios sudėtingos, didelės ir trunka daugybę metų vienas svarbiausių dalykų yra rasti sau labiausiai tinkantį atstovą, to Jums ir linkiu. O sau palinkėsiu vis labiau stabtelti ir apžvelgti nuveiktus darbus, per tą gyvenimo greitį labai lengva greitai pamiršti ir štai tokius nueitus sudėtingus kelius vardan Kliento gyvenimo ramybės.

RASA VAIČEKAUSKYTĖ
TEISININKĖ