Kaip dalinami iš Norvegijos gaunami „vaiko pinigai“ po skyrybų?

Laimėta byla ir kartu suformuota nauja teismų praktika, kuri itin aktuali išsiskyrusiems emigrantams!

Pagaliau įvestas aiškumas teismų praktikoje, kaip skirstomos iš Norvegijos darbo ir socialinio aprūpinimo tarnybos valdybos mokamos išmokos tuo atveju, kai vaiko tėvai išsiskiria ir vienas iš jų liekas gyventi ir dirbti Norvegijoje, o kitas grįžta į Lietuvą.

Byloje kilo ginčas, ar vaiko tėvas gali naudoti savo nuožiūra šiuos gaunamus pinigus ar bent dalį jų? Tuo tarpu kita pusė bandė įrodyti, kad visos gautos išmokos privalo būti pervedamos išimtinai tik vaiko motinai, kuri gyvena Lietuvoje.

Kadangi buvo teismo prašoma priteisti už 4 paskutinius metus gautas išmokas iš Kliento, akivaizdu, kad situacija reikalavo platesnio požiūrio į ginčą. Vis tik, suma susidarė beveik 10 000 Eur, kas šeimos bylose nėra visai jau mažai. Kita vertus, ateityje gaunami pinigai, reikalavo taip pat teisinio aiškumo, kaip jie turi būti skirstomi ar neskirstomi, kas jais gali disponuoti ir kokiu būdu.

Byloje teko padirbėti iš peties, nuo bendradarbiavimo su Norvegijos valstybinėmis institucijomis, vietinėmis advokatų kontoromis iki gautos medžiagos teisinės analizės, lyginant ir gretinant ją su Lietuvos nacionaline teise bei Europos Parlamento ir Tarybos Reglamentais. O visa tai reikėjo dar ir pateikti teismui „suprantama“ kalba bei teisine argumentacija.

Teismą pavyko įtikinti, kad išmokos yra šeimos išlaidoms, kurios yra skirtos padengti vaiko auginimo išlaidoms. O tai reiškia, kad tokia išmoka Norvegija tiesiog siekia pagerinti šeimos finansinę padėtį abiems tėvams padengdama minėtas vaiko auginimo išlaidas. O tai reiškia, kad iš gaunamos išmokos vaiko tėvas turi teisę mokėti ir alimentus bei leisti pinigus kitoms vaiko reikmėms. O pati išmoka yra dalinama per pusę abiems tėvams, o ne išimtinai paliekama vaiko motinos žinioje.

Taigi, jeigu turite ginčą ir nežinote kaip turi būti dalinami gauti vaiko pinigai iš Norvegijos, būtina žinoti, kad didelė tikimybė - teismas padalins šią išmoką per pusę.

Aš realistė, todėl kai Klientas kreipėsi į mane, jau atrodė, kad yra tokia bylos perėmimo stadija, kurioje teko pasakyti – “vilties mažai, bet darysiu viską, kad situacija byloje pasikeistų“. Ir ji pasikeitė!

Ačiū Klientams, kurie tiki manimi ir kontora, kartu mes galime sukurti labai daug!

Nes tikėjimas ir pasitikėjimas yra tas raktas, kurio kartais ir pritrūkstame, kai situacija byloje yra miglota, nėra kur ieškoti aiškių atsakymų… Štai šie atvejai ir yra ypatingi, nes lygiai taip pat tai yra profesiniai “perliukai” man, o laukiamos teisinės pasekmės Jums!

RASA VAIČEKAUSKYTĖ
TEISININKĖ