Kaip priimti paveldėjimą, jei mirusysis buvo deklaravęs išvykimą iš Lietuvos Respublikos?

Problema, kuri pasitaiko vis dažniau. Tie atvejai, kai mirę asmenys deklaruoja išvykimą (ypač tik darbo reikalais), tačiau lieka faktiškai gyventi Lietuvoje arba čia būna pakankamai dažnai, po mirties palikdami savo turtą Lietuvoje, sukelia teisinę problemą ir prireikia teismo siekiant rasti atsakymą – kas turi „forminti“ palikimą Lietuvos ar užsienio valstybės notaras?

Būtent tokią bylą prieš keletą dienų nagrinėjome.

Kokia plati yra notarui suteikta teisė spręsti ar užvesti paveldėjimo bylą Lietuvoje ar ne? Spręsdamas įpėdinio pareiškimo dėl palikimo priėmimo klausimą, jis turi pareigą įsitikinti, ar turi kompetenciją vesti konkrečią paveldėjimo bylą ir tai vyksta tikrinant gyventojų registro duomenis. Jeigu matoma, kad asmuo buvo deklaravęs išvykimą iš Lietuvos, vargu ar notaras užves bylą be teismo sprendimo, kuriame reikės nustatyti juridinį faktą. 

Pvz. šioje byloje asmuo turėjo nekilnojamojo turto Lietuvoje, sugyventinę, sudarinėjo čia įvairias draudimo sutartis, tačiau dirbo kitoje valstybėje ir deklaravo išvykimą iš Lietuvos? Tai jo ryšys artimesnis Lietuvai ar kitai valstybei? Ar pakanka nustatatyti, kad interesas kitoje valstybėje buvo tik ekonominis? Taip, tačiau šalia to, būtina įrodyti ir glaudų ryšį su Lietuva.

Situaciją dar labiau komplikuotų, jei įprastinė gyvenamoji vieta būtų ne Lietuvoje arba dalis turto būtų kitoje valstybėje ar įpėdiniai gyventų kitur. Šiais atvejais jau būtų galima ir tarpvalstybinio pobūdžio byla.

Teismas išaiškino, kad tokiais atvejais, kai kyla ginčas dėl palikimo atsiradimo vietos, notaro atsisakymas priimti palikimo priėmimo pareiškimą ir vesti paveldėjimo bylą po asmens mirties Lietuvoje yra pateisinamas, jo nereikia skųsti teismui, užtenka tik nusistatyti juridinį faktą teisme.

Turėdami palankų teismo sprendimą, galėsite jį pateikti notarui ir susitvarkyti paveldėjimo dokumentus čia, Lietuvoje.

Man tenka dirbti su pakankamai sudėtingais paveldėjimo ginčais, įskaitant tarpvalstybinius, todėl ši teismų praktika įvedė aiškumą ir pagaliau patvirtino ir mano nuomonę šiuo klausimu. Notarui negalima nurodyti spręsti to, ką privalo spręsti tik teismas. Ir viskas čia labai normalu.

RASA VAIČEKAUSKYTĖ
TEISININKĖ